Pytanie do tych z rodziców, którzy mają dzieci w wieku szkolnym: czy lubią one geografię lub historię? Ja od razu przyznaję, że nie przepadałam ani za jednym ani za drugim z tych przedmiotów. W dużej mierze była to kwestia podejścia nauczyciela do uczniów. Wiadomo nie od dziś, że nie każdy ma siłę przekazu, by zachęcić do danej tematyki. Moja córka jest w piątej klasie podstawówki. Czy lubi wspomniane przedmioty? Póki co, ciężko stwierdzić, aczkolwiek widzę, że "wkuwanie" dat nie przychodzi jej z łatwością. Zdecydowanie lepiej radzi sobie ze wskazywaniem czegoś palcem na mapie. Jak przybliżyć dziecku historię i geografię? Jak sprawić, by nauka tych przedmiotów była nieco lżejsza?
Latem pytałam Was o to, czy Wasze dzieci lubią czytać. Zwykła Córka jest z kategorii moli książkowych. Żadna lektura jej nie straszna. Chyba, że jest napisana językiem archaicznym liczącym 50 lat ("Plastusiowy pamiętnik"). Nie jest też dla niej problemem czytanie podczas wakacji. W jednym z moich wpisów recenzenckich przedstawiłam publikację wydaną przez Wydawnictwo Wilga. "Mazurscy w podróży". To książka, która doskonale się wpasowała w nasze tegoroczne wakacje więc zabraliśmy ją ze sobą do Włoch. Dlaczego? Odsyłam Was do sierpniowego wpisu TUTAJ.
Wracając jednak do dzisiejszego tematu...
Jak przybliżyć dziecku historię i geografię, czyli Mazurscy w podróży
Drugi tom przygód nieco zwariowanej rodzinki. Autorka, Agnieszka Stelmaszyk, opisała tym razem podróż Jędrka z rodzicami, babcią i kuzynką nad Atlantyk. Nie jest to zwyczajna książka dla dzieci. Jest tak napisana, że czytając ją miałam wrażenie jakbym przeglądała doskonały przewodnik dla najmłodszych wzbogacony o elementy historii Francji. Stąd temat dzisiejszego wpisu. Taki typ publikacji to doskonała zachęta do tego, by uczniowie zapałali miłością zarówno do geografii jak i nauki o tym, co wydarzyło się w przeszłości.
Mazurskich czyta się doskonale. Córka połknęła ją w mig! Dlaczego? Ponieważ mimo, iż brzmi jak doskonały przewodnik ilustrowany pięknymi zdjęciami z prywatnych zbiorów autorki, jest to również opowieść pełna humoru i przygód. Kim jest tytułowa Prozerpina? Dlaczego Bunia jest ścigana przez policję? Co z tym wszystkim mają wspólnego kowboje?
Jak przybliżyć dziecku historię i geografię, czyli Mazurscy w podróży |
Jak przybliżyć dziecku historię i geografię, czyli Mazurscy w podróży |
Jak przybliżyć dziecku historię i geografię, czyli Mazurscy w podróży |
Opowieść pełna jest również wartościowych informacji. Po brzegi napakowana zabawnymi sytuacjami. To lektura, która zdecydowanie przyciągnie uwagę wielu dzieci. Tak jak w pierwszej części, tu również pod koniec prawie każdego rozdziału, autorka umieściła najważniejsze informacje o danym mieście, czy regionie. Dowiecie się między innymi dlaczego warto zwiedzić Poczdam? Kim był Karol Wielki, Otton III i Joanna D'arc? O co chodzi z przypływami i odpływami morskimi? Dlaczego miasto Nantes jest drugą po Paryżu stolicą kulturalną? Co można zobaczyć w Muzeum historii naturalnej i muzeum techniki w Berlinie?